среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na balaski PVC na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastyku na plot i furtę ze sztachetek unosi się z głazów wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych konturach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий