понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenia z PCV z Gniewna stawia się w nasłonecznionych elementach, w których migiem wzrastają i mocno gęstnieją. Mnóstwo czaru maja tez takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same rosną, częstokroć także bujnie kwitną, ale wymagają tez wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z Winylu mogą być nadzwyczaj cienkie, jednak wypada je cyklicznie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku z Jarosława stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий