пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie uwydatni linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby przesłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wybujałe a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego lub klonu. Należy mieć na uwadze niemniej jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w desygnowanych grządkach, niewysokie krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe wycinki ziemi. Porządnie przycięty niewielki żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie bądź rosłe zielone ogrodzenia można otrzymać z odmian iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy bywają o wiele droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także należny go redukować, natomiast jego przemianę Cis jest dozwolone pościć samopas.Będzie prędko rósł natomiast oszczędzi kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz zakątek jest dosyć ciemny, warto aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych gatunków maja wersji o złotawych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu nośnego w słońcu, lecz nawet w śladu listowie pozostają całkiem jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий